Jeden z długich zeszłorocznych listopadowych weekendów spędziliśmy w Berlinie.
Berlin to miasto, które odwiedzamy często i regularnie i bardzo je lubimy o każdej porze roku. Zwiedzamy wspaniałe muzea, włóczymy się po parkach i ogrodach, zaglądamy w ciekawe i mniej znane miejsca, korzystamy z licznych atrakcji, robimy zakupy… 
Tym razem niespodzianką dla nas był czynny jarmark świąteczny na Potsdamer Platz (drugi tydzień listopada!) i pomimo wielokrotnych wizyt, udało nam się pierwszy raz przepłynąć Sprewą (bo było bardzo zimno i nie mieliśmy siły już chodzić )
Pokażę wam nasze ulubione rodzinne miejsca z tego i z poprzednich wypadów.

 1. Muzeum Historii Naturalnej 

Nasze ulubione muzeum w Berlinie. Nie jest wielkie, ale bardzo ciekawe i klimatyczne. To tutaj zobaczycie największy zrekonstruowany szkielet brachiozaura na świecie. Poza tym kilka mniejszych dinozaurów oraz wspaniałego gigantycznego T-Reksa. Jest tu wielka kolekcja minerałów, gabloty ze zwierzętami z całego świata pokazujące ewolucję, część o kosmosie, a do tego stanowiska interaktywne. (bilety 8 EUR/dorosły, 5 EUR/ dziecko)

2. Muzeum Techniki

Składa się z dwóch sąsiadujących budynków (bilet jest wspólny) – w jednym z nich mieści się interaktywne centrum nauki Spectrum oraz wystawa o ruchu drogowym, a w drugim wielkie muzeum pokazujące: samoloty, pociągi, statki, rozmaite maszyny, źródła energii… Mnóstwo ciekawostek, mnóstwo do zobaczenia, mnóstwo do poznania i mnóstwo do zabawy. Świetne miejsce! Wizyta na parę godzin. (bilety: 8 EUR/dorosły, 4 EUR/dziecko, dzieci do 6 lat – free)

3. Zoo oraz Akwarium 

Berlińskie zoo jest świetne. Zwierzęta mają piękne wybiegi, są ciekawe prezentacje, kilka  fajnych placów zabaw, sklepiki, bary, zadbany teren. I jest panda wielka, którą zobaczymy w paru zaledwie parkach w Europie. A w Akwarium (bilet łączony lub osobny) w pięknych zbiornikach zobaczymy rekiny, wspaniałe ryby tropikalne, meduzy, wielkie ryby z Amazonki… Jedno z fajniejszych akwariów w naszej części Europy.

4. Wyspa Muzeów

To wg mnie atrakcja, którą docenią starsze dzieci – co nie oznacza, że młodsze nie mogą wam towarzyszyć ;) Wyspa Muzeów to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie, wpisana na listę UNESCO, a łączy 5 obiektów prezentujących zbiory archeologiczne oraz dzieła sztuki. Najciekawsze wg mnie jest Muzeum Pergamońskie i Nowe Muzeum, w którym zobaczyć można m.in. słynne popiersie Nefretete. Jak już tam wejdziecie, to nie wyjdziecie przez cały dzień ;)

5. Sea Life i Aqua Dom

Znowu akwarium, ale zupełnie inne – prezentowane są tu rozmaite ekosystemy – te znane z Europy, ale i bardziej egzotyczne. Pięknie zaaranżowane, stanowią miłą dla oka wycieczkę w wodne głębiny.

Ale jeszcze ciekawszy jest Aqua Dom – gigantyczne akwarium cylindryczne stojące na dziedzińcu hotelu Radisson Blu (bilet łączony z Sea Life). W środku cylindra znajduje się winda, dzięki której poruszać się można po wnętrzu 25-metrowego akwarium.  Czasem trafi się na moment karmienia lub sprzątania przez nurków olbrzymiego zbiornika. Dla nas to rewelacja!

Ciekawa jest przejażdżka na czubek wieży telewizyjnej szybkobieżną windą, ciekawa wizyta na dachu Reichstagu (konieczna wcześniejsza rezerwacja!), przyjemny rejs stateczkiem po Sprewie, interesujący Potsdamer Plazt z mega nowowczesną architekturą Sony Center, z Legolandem, z punktem widokowym i kilkoma centrami handlowymi (dobre miejsce na zakupy). Przyjemny jest spacer po głównej alei miasta – Unter den Linden, piękna jest Brama Branderburska, wstrząsający, ale imponujący Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, interesująca wycieczka szlakiem muru berlińskiego (np. East Side Gallery)… Do wyboru macie mnóstwo atrakcji – dla każdego – i małego i dużego. Ponadto łatwo poruszać się po mieście metrem i działają tu rozmaite zniżkowe karty miejskie, więc podróżowanie po centrum i bilety wstępu nie będą drogie. Nic tylko planować wypad do Berlina! ;)

Na koniec podam wam namiary na dwa hotele, w których nocowaliśmy odwiedzając Berlin:

  1. Holiday Inn Express Berlin City Centre West – plusem jest jego położenie tuż przy Akwarium i Zoo, za to trzeba kawałeczek przejść zmierzając do metra. Nie ma też parkingu, jednak podczas naszych kilkakrotnych w nim wizyt, nigdy nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem na ulicy.
  2. Mercure Hotel Berlin City – znajduje się dosłownie obok Muzeum Historii Naturalnej i trzy kroki od stacji metra oraz ma własny podziemny parking. Minusów nie odnotowaliśmy ;)

Gnajcie do Berlina, no już! ;)

Patrycja

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jestem tam bardziej aktywna i więcej jest tam nas i naszych podróży ;)

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magda pisze:

Bardzo chętnie :) Szczególnie chciałabym pokazać dzieciakom Muzeum Historii Naturalnej.

Jacek pisze:

Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z najlepszych muzeów w jakim byłem :)

admin pisze:

A naszym jednym z najbardziej ulubionych ;)