Na zwiedzenie centrum Bremy mieliśmy pół dnia. Nie za dużo, ale udało nam się co nieco obejrzeć.

Brema to zabytkowe miasto hanzeatyckie, stolica najmniejszego niemieckiego kraju związkowego – Bremy. To miasto z długą i bogatą historią – ma już 1200 lat – oraz z wieloma cennymi zabytkami.

Spacer rozpoczęliśmy od ładnego parku z oryginalnym holenderskim wiatrakiem, w którym obecnie mieści się kawiarnia. Idąc miastem spotykaliśmy wiele ciekawych rzeźb i pomników – bardzo to lubimy podczas miejskich wędrówek.

Jednym z najważniejszych zabytków w Bremie jest romańska katedra św. Piotra. Pierwszy drewniany kościół powstał w tym miejscu już w VIII wieku, został jednak zniszczony. Kolejny – kamienny – powstał około 100 lat później i był wielokrotnie przebudowywany. Obecny swój wygląd katedra zawdzięcza gotykowi.

Kolejnym cennym zabytkiem jest gotycki ratusz z XV wieku, przebudowany w XVII wieku w stylu renesansu wezerskiego. Jest jednym z najważniejszych zabytków gotyckich w Europie i wraz z pomnikiem Rolanda, który przed nim stoi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rycerz Roland znany jest nam ze średniowiecznej francuskiej Pieśni o Rolandzie. Był symbolem wolności i jego postać pojawiała się w tamtych czasach w wielu miastach Europy.

Tuż obok ratusza stoi pomnik Muzykantów z Bremy, nawiązujący do bajki Braci Grimm – miejsce obowiązkowego zdjęcia każdego turysty :)

Najbardziej urokliwym miejscem w mieście jest bez wątpienia Schnoor Viertel – Dzielnica Powroźników. To jedyny tak dobrze zachowany średniowieczny zakątek w Bremie. Powstała w X wieku i początkowo była dzielnicą rybaków. Znajduje się tam obecnie około 100 domów, a najstarsze z nich pochodzą z XV wieku. Jednak najwięcej jest kamieniczek z XVII i XVIII wieku. Wszystkie niewielkie, kolorowe, wiele z nich z pruskim murem.

Na wąziutkiej uliczce Schnoor i w zaułkach wokół niej, znajdziecie mnóstwo knajpek, kawiarni, sklepików z rękodziełem, galerii… Schnoor ma ogromny urok i bardzo fajną atmosferę. Będąc w Bremie nie można go pominąć!

Spacer po Bremie był naprawdę udany, choć niedługi. To przyjemne i ładne miasto, z kilkoma naprawdę pięknymi miejscami.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcin BWZ pisze:

Przepiękna ta Brema. Lubię niemieckie miasta, ale to jest bardzo zjawiskowe. Nie mam do niego blisko, ani też aż tak daleko, dlatego istnieje duża szansa, że któregoś pięknego weekendu obudzę się rano z pomysłem, żeby zrobić sobie zdjęcie ze świnopasem :) Co jeszcze oprócz samej Bremy proponujesz odwiedzić w tej okolicy?

Patrycja Kumiszcza pisze:

W tamtej okolicy niestety nie znam innych ładnych miejsc – ale szczerze polecam na północy Poczdam, Lubekę, Stralsund

Karolina pisze:

Ale tam pięknie! Aż zazdroszczę ;)