Lubię oglądać miasta z innej perspektywy. Lubię wszelkie punkty widokowe, które pozwalają na odmienne spojrzenie, na poznanie topografii miasta, na usytuowanie najbardziej charakterystycznych miejsc w miejskiej przestrzeni. Im większe miasto, tym bardziej jest mi to potrzebne, aby wyobrazić je sobie, aby poznać, aby ułożyć w głowie jego mapę.

W Dubaju punktów widokowych udostępnionych dla turystów jest wiele, a my wybraliśmy 3 chyba najbardziej znane i położone w różnych częściach metropolii. Dubaj jest po prostu za wielki, aby objąć go wzrokiem w całości nawet z najwyższego budynku na świecie.

BURJ KHALIFA

Burj Khalifa (Burdż Chalifa)- najwyższy budynek na świecie. Drapacz chmur, który jak igła wbija się w niebo, górując nad dziesiątkami innych niebosiężnych budynków. Jego wysokość 828 metrów robi ogromne wrażenie. Ma 163 piętra użytkowe. Budowany był przez 5 lat – 2004-2009, a oddany do użytku został w 2010 roku. Mieści się w nim hotel, biura przeróżnych firm, apartamenty mieszkalne, restauracja oraz tarasy widokowe na 124, 125 i 148 piętrze.

Aby wjechać na poziomy 124 i 125 (razem w pakiecie) lub na poziom 148 należy kupić bilet internetowo lub na miejscu – na najniższym piętrze Dubai Mall (gigantyczne centrum handlowe), w pobliżu wejścia do Burj Khalifa, znajduje się taki punkt sprzedaży biletów. Bowiem wejście dla turystów do wieżowca znajduje się właśnie w centrum handlowym Dubai Mall.

Po przejściu przez bramki, przejściu paru korytarzy dociera się do wind zabierających zwiedzających na poziomy widokowe. My wybraliśmy opcję 124/125 piętra. Winda w ciągu 60 sekund dociera na wysokość 452 metrów!

My trafiliśmy na pochmurny dzień, kiedy widoczność była bardzo kiepska. Ale i tak widok był oszałamiający. Pomiędzy piętrami 124 i 125 można przechodzić schodami i robić zdjęcia z każdej strony budynku.

U stóp Burj Khalifa, tuż obok Dubai Mall znajduje się jeszcze jedna atrakcja, którą warto połączyć ze zwiedzaniem drapacza chmur – The Dubai Fountain (Fontanny Dubajskie). To jeden z największych multimedialnych systemów fontann na świecie. Na powierzchni 12-hektarowego sztucznego jeziora odbywa się niesamowite show. Fontanny wystrzeliwują wodę w rytm muzyki na wysokość ponad 150 metrów, rozpylić mogą 83000 litrów wody w każdym momencie, a oświetlone są przez 6600 reflektorów i 25 kolorowych projektorów.

Codziennie od 18:00 do 23:00 co pół godziny zobaczyć można to niezwykłe widowisko. Fontanny tańczą przez kilka minut w rytm arabskiej muzyki, światowych przebojów lub muzyki klasycznej. Ponadto od 18:15, także co 30 minut na ścianach Burj Khalifa zobaczyć można Mapping Show.

Co ważne ta atrakcja jest darmowa! Sugerujemy przybyć na miejsce parę minut przed pokazem, aby zająć dobre miejsce na jego podziwianie.

FRAME DUBAI

Kolejnym miejscem, z którego podziwialiśmy panoramę miasta jest Frame Dubai. Ta niezwykła budowla mierzy 150 metrów wysokości (szerokość 93 m) i wznosi się w parku Zabeel Park. Z jej tarasu widokowego podziwiać można okolice Dubai Creek i starszych dzielnic miasta oraz w oddali – nowoczesnej dzielnicy z Burj Khalifa.

Po przejściu przez bramki – bilety kupić można internetowo lub na miejscu – CENY – i krótkim spacerze po parku, wchodzimy do środka budynku. Następnie przenosimy się w czasie do starego Dubaju podczas przejścia przez wystawę multimedialną i wreszcie docieramy do windy, która zabiera na taras widokowy. Na górze zaskoczy was długa na 50 metrów szklana podłoga, która staje się przezroczysta w chwili gdy się na niej staje – to było nie na moje nerwy ;)

Może niektórzy z was zauważą, tak jak Amelia (my nie zwróciliśmy na to uwagi), że elewację Frame Dubai pokrywają wzory znane z Expo 2020. To celowy zamysł – „Ramka” została otwarta w 2018 roku i już wtedy przygotowywała zwiedzających tym nawiązaniem na Wystawę Światową.

AIN DUBAI

Ain Dubai (Oko Dubaju) to gigantyczny diabelski młyn zbudowany przy dzielnicy Dubai Marina i jedna z najnowszych atrakcji miasta. Oddany został do użytku jesienią 2021 roku.

Ain Dubai stoi na sztucznej wyspie – Bluewaters Island. Można do niej dojechać samochodem czy autobusem, dopłynąć łodzią albo z Dubai Marina, z plaży JBR dojść pieszo. My wybraliśmy tę trzecią opcję. Wygodne jest to, że został poprowadzony chodnik z końca deptaku The Walk przy JBR (Jumeirah Beach Residence) i dalej przez most łączący wyspę z lądem. Na wyspie Bluewaters znajdują się poza diabelskim młynem centrum handlowe, hotel, restauracje, apartamenty. A z bulwaru rozciąga się fantastyczna panorama dzielnicy Dubai Marina.

Ain Dubai to najwyższe na świecie koło widokowe (diabelski młyn) – wagoniki wznoszą się na wysokość 250m !!! To dwa razy więcej niż ma słynny London Eye. Całe okrążenie trwa 38 minut. Do dyspozycji turystów jest 48 klimatyzowanych kabin pasażerskich i jednorazowo do Ain Dubai może wsiąść 1750 osób.

Bilety do Ain Dubai można kupić internetowo lub na miejscu w kasach.

My do koła udaliśmy się rano, przy kasach było zaledwie parę osób. A w naszym wagoniku byliśmy tylko my, we trójkę. Idealnie! Wydaje mi się, że ta atrakcja nie jest jeszcze powszechnie znana i przez jakiś czas korzystanie z niej nie będzie się wiązało z ogromnymi kolejkami.

Dla mnie to atrakcja, która przewyższa wrażeniami te z Burj Khalifa. Po pierwsze – koło stoi na wyspie, otoczone wodą, więc widać o wiele więcej na około niż w zabudowanej drapaczami chmur okolicy Burj Khalifa. Po drugie – wagoniki poruszają się, toteż i perspektywa się nieustannie zmienia. Po trzecie – stoi się w szklanej bańce, na wysokości 250 metrów, bez tłumu innych turystów, co sprawia, że doznania są zupełnie inne, bardziej ekstremalne – więcej adrenaliny i zapierające dech widoki. Ponadto bardzo dobrze widać stąd Palma Jumeirah (słynną Wyspę Palmową), całą spektakularną Dubai Marina, Burj Al Arab oraz w oddali – Burj Khalifa.

Widoki na Dubai Marina z bulwaru położonego u stóp Ain Dubai:

Wszystkie trzy atrakcje są warte uwagi. Tak jak pisałam wyżej – ukazują trzy różne miejsca i dzielnice metropolii, trzy różne doznania, trzy różne budowle. Jednak dla mnie, gdybym miała wybrać tę najlepszą – najbardziej spektakularną jest przejażdżka Ain Dubai. Wrażenia, których nie zapomni się długo.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *