Cochem – zamek spoglądający z góry

Cochem to niewielkie miasteczko nad rzeką Mozelą w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat w Niemczech. Wzdłuż rzeki ciągnie się park i promenada. Cumują tu też statki turystyczne, które pływają po rzece i mają w Cochem przystanek. Przyjemne miejsce na spacer z obłędnym widokiem na zamek.

Zabytkowe centrum miasta znajduje się u stóp zamkowego wzgórza. Ładny ryneczek ze studnią, kościół i zabytkowe kamieniczki…

Z rynku możecie wyruszyć autobusem na zamkowe wzgórze albo udać się tam pieszo.

Twierdza Cochem zbudowana została w XI wieku, ale uległa zniszczeniu w XVII wieku. Obecny jej wygląd zawdzięczamy XIX-wiecznej odbudowie w stylu neogotyckim.

Widoki z dziedzińca zamku zapierają dech w piersiach! Zamczysko wznosi się ponad 100 m nad zakole rzeki, a tuż pod jego murami rozpościerają się winnice.

Gdy staniecie przy zamkowym murze i spojrzycie na widok przed sobą, możecie być pewni, że nie zapomnicie go nigdy. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, serio.

Zamek zwiedza się z przewodnikiem (od marca do listopada w godzinach 9-17, zimą 10-15, bilet: 6 EUR, dziecko 3 EUR – więcej informacji TUTAJ). Wnętrza są ciekawe i ładnie zaaranżowane.

Cochem to piękne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w okolicy. Spędziliśmy tam pół dnia i mieliśmy mały niedosyt :(

Zamek Eltz – średniowieczne cudo jak z bajki

Gdy wiele lat temu zobaczyłam ten zamek na jakiejś ilustracji, myślałam, że stworzyła go czyjaś wyobraźnia, a namalowała czyjaś ręka. Ale okazało się, że on istnieje naprawdę!

Zamek Eltz położony jest nad rzeką Elzbach (dopływ Mozeli) w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku, jako własności rodu von Eltz. Od tamtego czasu zamek nieprzerwanie znajdował się w rękach von Eltzów – przez 33 pokolenia!

To jeden z najznakomitszych przykładów gotyku w Europie. Przetrwał w oryginalnej formie od średniowiecza. Położony w głębokiej zalesionej dolinie, bez śladów XXI wieku w zasięgu wzroku, naprawdę wygląda jak żywcem przeniesiony z baśni Braci Grimm.

Do zamku prowadzi most, przechodząc nim, przenosimy się 1000 lat wstecz :)

Zamek zwiedza się z przewodnikiem (również anglojęzycznym), więcej praktycznych informacji TUTAJ. Jego wnętrza także zachowały średniowieczny charakter, zobaczycie tutaj prawdziwe rycerskie komnaty z oryginalnymi freskami i meblami. Nie można robić zdjęć wewnątrz zamku, toteż nie możemy wam pokazać co też kryją mury twierdzy – przekonajcie się sami :)

Zamek Eltz to prawdziwa perełka nie tylko dla wielbicieli zamków czy średniowiecza. Według mnie musi zobaczyć go każdy, kto zaczytywał się w klasycznych baśniach i wyobrażał sobie zamki księżniczek i książąt właśnie w taki sposób – z mnóstwem strzelistych wieżyczek, fosą, wysokimi kamiennymi murami… Eltz jest jak żywcem przeniesiony z bajki.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *