Naszą tegoroczną majówkę spędzaliśmy w Południowych Czechach. To piękny region, z niewysokimi górami i ślicznymi zabytkowymi miasteczkami. Podczas tygodniowego pobytu objeździliśmy okolicę i zobaczyliśmy najpiękniejsze miejsca tej krainy. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu i opisaliśmy pokrótce.

1. Czeski Krumlov

To jedno z najpiękniejszych czeskich miasteczek w ogóle, nie tylko w tym regionie. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO. Nad rozległą starówką góruje zamek – to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Przy zamku znajduje się też zadbany ogród.

Na starówce warto zagubić się  w plątaninie wąskich uliczek, zejść nad Wełtawę, zjeść obiad w jednej z nadrzecznych knajpek, zajrzeć na rynek…

2. Holaszowice

To malutka wieś niedaleko Czeskich Budziejowic. Jej niezwykłość polega na zachowanym średniowiecznym układzie urbanistycznym. Wpisana została na listę UNESCO. Holaszowice mają swój urok – domki są ładnie odnowione, otaczają niewielki staw, a ich późnobarokowy styl jest oryginalny – 22 budynki pochodzą z XVIII w.. Jest tu parę sklepików dla turystów, dwie czy trzy knajpki i to wszystko. Poza tym cisza i spokój… Przyjemne miejsce na spacer.

3. Prachatice

To niewielkie renesansowe miasto leżące u podnóża Szumawy (pasmo górskie i park narodowy). W Prachaticach zobaczycie najwięcej kamienic ze sgraffitowymi malunkami w Czechach. Miasto leżało na słynnym szlaku solnym i dzięki monopolowi na handel solą, było w średniowieczu bardzo bogate, jednak z czasem straciło swoje znaczenie. Obecnie to  ładne, spokojne i trochę wyludnione miasteczko, w sam raz na popołudniową kawę.

4. Trzeboń (Trebon)

Trzeboń to kolejne miejsce wpisane na listę UNESCO w Południowych Czechach – a dokładnie zespół 6000 stawów rybnych znajdujących się w najbliższej okolicy miasta. Ich powstanie datuje się na średniowiecze, a do dnia dzisiejszego karpie z trzebońskich stawów uchodzą za najlepsze w Czechach.

Samo miasto jest urocze. Niewielkie, ale zadbane, z ładną starówką, zamkiem i najstarszym browarem w Czechach – Bohemia Regent. Naprawdę można miło spędzić w nim czas, spacerując po długaśnym rynku, zaglądając do zamku, albo wypuszczając się nad jeden ze stawów…

5. Jindrichuv Hradec

To kolejne zabytkowe cacuszko – z przepięknym rynkiem, barokową kolumną św. Trójcy, renesansowym zamczyskiem oraz największą na świecie ruchomą szopką. Miejscowy zamek słynie z zamieszkującej go Białej Damy, która podobno pojawia się od czasu do czasu i straszy :)

6. Cervena Lhota

To przepiękny zamek na wodzie, do którego prowadzi kamienny XVII-wieczny most. Sam zamek pochodzi z XIII wieku. Można go zwiedzać – kasa znajduje się na dziedzińcu. Wokół stawu, w którego wodach przegląda się czerwony zameczek, rozciąga się zadbany park. W zabudowaniach gospodarczych działa restauracja. To naprawdę wyjątkowo śliczne i romantyczne miejsce…

7. Zamek Hluboka

Kolejny piękny zamek, niedaleko Czeskich Budziejowic. Tym razem to neorenesansowa perełka z XIX wieku. Zamek zwiedza się z przewodnikiem – a jest co zwiedzać – jest tu 140 przepięknie zaaranżowanych sal. Naokoło zamku znajduje się piękny park z wieloma romantycznymi zakątkami oraz oranżeria.

8. Czeskie Budziejowice

Stolica regionu i jedno z największych czeskich miast. Słynie z browaru produkującego piwo Budweiser oraz z fabryki kredek Koh-i-noor – w mieście spotkacie świetnie kilka zaopatrzonych sklepów firmowych. Znajduje się tu największy powierzchniowo rynek w Europie. Starówka jest spora i zachowuje średniowieczny układ urbanistyczny. Przyjemne miasto.

9. Elektrownia Jądrowa Temelin

Może wydawać się dziwne umieszczanie elektrowni jądrowej w takim rankingu, ale zapewniam, że jest ona wyjątkowa. Znajduje się przy niej zameczek, a w nim centrum informacji, w którym można poznać zasady działania elektrowni jądrowych. Dużo można się dowiedzieć, dużo zrozumieć. Bardzo ciekawe i nietypowe miejsce i co ważne – bezpłatne.

10. Ścieżka nad Koronami Drzew w Lipnie nad Wełtawą

Dostać się do niej można wyciągiem krzesełkowym, pieszo, rowerem lub turystycznym busem z Lipna. Na miejscu czeka nas wędrówka długą na 675 metrów trasą, poprowadzoną od poziomu ziemi, potem na wysokości 24 m aż do wejścia na wieżę o wysokości 40 m – z której rozpościera się wspaniały widok na sztuczne jezioro i góry Szumawy. Tuż obok znajduje się olbrzymi park zabaw. Wspaniałe miejsce na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Wasza Patrycja

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

An Ja pisze:

Ostatnio czytałam, że Český Krumlov to najpiękniejsze miasteczko w Czechach. Po Waszych zdjęciach widzę, że tak właśnie jest! Oj, nic tylko czekać na troszkę wolnej chwili i jechać tam, żeby zobaczyć te piękne miejsca na własne oczy :)

admin pisze:

Koniecznie! To wyjątkowo piękne miasteczko.

hegemon pisze:

Ja bym do południa Czech dodał jeszcze Mikulov oraz otaczającą go Palavę. Ale tak naprawdę, to gdziekolwiek w Czechach się pojedzie, to jest pięknie :-)

Patrycja Kumiszcza pisze:

Mikulov to Morawy, a ja opisywałam region „Południowe Czechy” – South Bohemia :)