Naszą tegoroczną majówkę spędzaliśmy w Południowych Czechach. To piękny region, z niewysokimi górami i ślicznymi zabytkowymi miasteczkami. Podczas tygodniowego pobytu objeździliśmy okolicę i zobaczyliśmy najpiękniejsze miejsca tej krainy. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu i opisaliśmy pokrótce.

1. Czeski Krumlov

To jedno z najpiękniejszych czeskich miasteczek w ogóle, nie tylko w tym regionie. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO. Nad rozległą starówką góruje zamek – to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Przy zamku znajduje się też zadbany ogród.

Na starówce warto zagubić się  w plątaninie wąskich uliczek, zejść nad Wełtawę, zjeść obiad w jednej z nadrzecznych knajpek, zajrzeć na rynek…

Niesamowity pięciokondygnacyjny most prowadzący do zamku

Dziedziniec zamkowy

czechy południowe

Ogród zamkowy

 

Przejście z zamku na starówkę po moście nad Wełtawą

Rynek

Drink nad rzeką

 

2. Holaszowice

To malutka wieś niedaleko Czeskich Budziejowic. Jej niezwykłość polega na zachowanym średniowiecznym układzie urbanistycznym. Wpisana została na listę UNESCO. Holaszowice mają swój urok – domki są ładnie odnowione, otaczają niewielki staw, a ich późnobarokowy styl jest oryginalny – 22 budynki pochodzą z XVIII w.. Jest tu parę sklepików dla turystów, dwie czy trzy knajpki i to wszystko. Poza tym cisza i spokój… Przyjemne miejsce na spacer.

czechy południowe

3. Prachatice

To niewielkie renesansowe miasto leżące u podnóża Szumawy (pasmo górskie i park narodowy). W Prachaticach zobaczycie najwięcej kamienic ze sgraffitowymi malunkami w Czechach. Miasto leżało na słynnym szlaku solnym i dzięki monopolowi na handel solą, było w średniowieczu bardzo bogate, jednak z czasem straciło swoje znaczenie. Obecnie to  ładne, spokojne i trochę wyludnione miasteczko, w sam raz na popołudniową kawę.

4. Trzeboń (Trebon)

Trzeboń to kolejne miejsce wpisane na listę UNESCO w Południowych Czechach – a dokładnie zespół 6000 stawów rybnych znajdujących się w najbliższej okolicy miasta. Ich powstanie datuje się na średniowiecze, a do dnia dzisiejszego karpie z trzebońskich stawów uchodzą za najlepsze w Czechach.

Samo miasto jest urocze. Niewielkie, ale zadbane, z ładną starówką, zamkiem i najstarszym browarem w Czechach – Bohemia Regent. Naprawdę można miło spędzić w nim czas, spacerując po długaśnym rynku, zaglądając do zamku, albo wypuszczając się nad jeden ze stawów…

5. Jindrichuv Hradec

To kolejne zabytkowe cacuszko – z przepięknym rynkiem, barokową kolumną św. Trójcy, renesansowym zamczyskiem oraz największą na świecie ruchomą szopką. Miejscowy zamek słynie z zamieszkującej go Białej Damy, która podobno pojawia się od czasu do czasu i straszy :)

Na rynku działa kilka restauracji, można więc spokojnie zaplanować sobie obiad po spacerze po mieście

Brama zamkowa

6. Cervena Lhota

To przepiękny zamek na wodzie, do którego prowadzi kamienny XVII-wieczny most. Sam zamek pochodzi z XIII wieku. Można go zwiedzać – kasa znajduje się na dziedzińcu. Wokół stawu, w którego wodach przegląda się czerwony zameczek, rozciąga się zadbany park. W zabudowaniach gospodarczych działa restauracja. To naprawdę wyjątkowo śliczne i romantyczne miejsce…

czechy południowe

7. Zamek Hluboka

Kolejny piękny zamek, niedaleko Czeskich Budziejowic. Tym razem to neorenesansowa perełka z XIX wieku. Zamek zwiedza się z przewodnikiem – a jest co zwiedzać – jest tu 140 przepięknie zaaranżowanych sal. Naokoło zamku znajduje się piękny park z wieloma romantycznymi zakątkami oraz oranżeria.

czechy południowe

 

8. Czeskie Budziejowice

Stolica regionu i jedno z największych czeskich miast. Słynie z browaru produkującego piwo Budweiser oraz z fabryki kredek Koh-i-noor – w mieście spotkacie świetnie kilka zaopatrzonych sklepów firmowych. Znajduje się tu największy powierzchniowo rynek w Europie. Starówka jest spora i zachowuje średniowieczny układ urbanistyczny. Przyjemne miasto.

czechy południowe

9. Elektrownia Jądrowa Temelin

Może wydawać się dziwne umieszczanie elektrowni jądrowej w takim rankingu, ale zapewniam, że jest ona wyjątkowa. Znajduje się przy niej zameczek, a w nim centrum informacji, w którym można poznać zasady działania elektrowni jądrowych. Dużo można się dowiedzieć, dużo zrozumieć. Bardzo ciekawe i nietypowe miejsce i co ważne – bezpłatne.

 

czechy południowe

10. Ścieżka nad Koronami Drzew w Lipnie nad Wełtawą

Dostać się do niej można wyciągiem krzesełkowym, pieszo, rowerem lub turystycznym busem z Lipna. Na miejscu czeka nas wędrówka długą na 675 metrów trasą, poprowadzoną od poziomu ziemi, potem na wysokości 24 m aż do wejścia na wieżę o wysokości 40 m – z której rozpościera się wspaniały widok na sztuczne jezioro i góry Szumawy. Tuż obok znajduje się olbrzymi park zabaw. Wspaniałe miejsce na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Wasza Patrycja

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.