Jedną z perełek Costa Blanca jest maleńka wioska El Castell de Guadalest, ukryta wśród gór, 20 km od wybrzeża i miejscowości Altea, a około 60 km od Alicante. Składa się z jednej głównej ulicy i kilku mniejszych, a zamieszkuje ją około 200 osób. Pomimo tych niepozornych rozmiarów miejscowość codziennie odwiedzają tłumy turystów. A to za sprawą niezwykłego uroku górskiego miasteczka…

El Castell de Guadalest zbudowane jest na skale na wysokości 586 metrów nad poziomem morza. Nad „miejską” zabudową górują ruiny zamku i to on jest największą atrakcją miejscowości.

Zamek Guadalest (nazywany także Castillo de San José) zbudowano w XI wieku podczas rządów Maurów na Półwyspie Iberyjskim. W XIII wieku przeszedł on w ręce króla Walencji. I na przestrzeni wieków zmieniał kilka razy właścicieli. W 1644 roku silne trzęsienie ziemi zniszczyło twierdzę. Do obecnych czasów pozostały tylko niewielkie ruiny, jednak ich położenie jest spektakularne i przyciąga mnóstwo osób zwiedzających okolicę.

Samo miasteczko jest malutkie, nie ma się tu nawet gdzie zagubić ;) Parę sklepów, kilka knajpek, zabytkowa miejska pralnia i niewiele poza tym. Ale ta mikrowioseczka ma swój urok…

Do zamku, tak jak przed wiekami, wchodzi się przez tzw. Wrota św. Jana – to naturalna skalna brama, która broniła dostępu do twierdzy.

Po przejściu przez Wrota naszym oczom ukazuje się spektakularny widok na pobliskie jezioro Guadalest:

El Castell de Guadalest żyje z turystyki, więc nie dziwi fakt, że w tak małym miasteczku powstało kilka muzeów – wikipedia podaje, że 9. My wybraliśmy się do jednego z nich, bo zaciekawiła nas niespotykana tematyka –

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek.

Zbiory liczą 20 tysięcy solniczek i pieprzniczek z całego świata! Przez ostatnich 30 lat Andrea Ludden zbierała rozmaite wzory i kształty przyprawników. I powstało jedyne takie muzeum w Europie!

Ułożone tematycznie i kolorystycznie na półkach, w ilości nie pozwalającej na obejrzenie wszystkiego. Imponujące! Ciekawe i zabawne.

El Castell de Guadalest jest malutką górską osadą, jednak jej atrakcji wystarczyłoby na duże miasto. Można wybrać się tu na parę godzin, tak jak my, ale też spędzić i więcej czasu – spacerując po okolicy, ciesząc się kameralną atmosferą tego miejsca. Ładne, spokojne miasteczko, z obłędnymi widokami i ciekawą historią.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.