Ten dzień spędziliśmy na Półwyspie Folgefonna i jego okolicach. Naszym pierwszym przystankiem było urocze miejsce zwane Hereiane – unikatowy skalisty krajobraz, a tuż obok miejsce piknikowe.

Następnie udaliśmy się na lodowiec Folgefonna w Parku Narodowym Folgefonna. Powierzchnia lodowca wynosi 214 km2, co czyni go trzecim co wielkości lodowcem w Norwegii.

Wybraliśmy północną część lodowca, jako najłatwiej dostępną samochodem. Folgefonna North znany jest z letniego ośrodka narciarskiego Folgefonna Summer Ski Center, leżącego na wysokości 1200 m npm. Po drodze na górę podziwialiśmy takie widoki:

Droga kończy się na wielkim parkingu przy centrum narciarskim. Działa tu wyciąg, jest kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu itd.

Pospacerowaliśmy, pobawiliśmy się w śniegu, popodziwialiśmy obłędne widoki:

Zjeżdżając z powrotem w dół, zatrzymywaliśmy się po drodze i spacerowaliśmy i chłonęliśmy ciszę i oszałamiające piękno Norwegii…

Na jednym z przystanków spotkała nas mała przygoda – zaparkowaliśmy auto i udaliśmy na mały spacer po okolicy. Nagle pojawił się na niebie helikopter i wyraźnie zmierzał w naszym kierunku, następnie wylądował tuż koło naszego samochodu. Wysiadł z niego młodzieniec, który zapytał, czy to my wzywaliśmy taksówkę? My – nie, skąd! I faktycznie po chwili podjechał podobny bus do naszego, wysiadła z niego para i wsiadła do helikoptera, który z nimi szybko odleciał…

I kolejne widoczki złapane gdzieś po drodze:

Stamtąd udaliśmy się do miejscowości Odda – na obiad i małe zakupy. To malutkie miasto (ok. 7 tys. mieszkańców), ale pięknie położone nad fiordem i wśród wysokich gór…

Z Oddy już bliziutko do jednego z najpiękniejszych norweskich wodospadów – Latefossen. Ma on wysokość 165 metrów i składa się on z dwóch oddzielnych strumieni, co czyni go wyjątkowym. Strumienie osobno wypływają z jeziora Lotevatnet, następnie łączą się i wspólnie już przepływają pod drogą krajową nr 13. Widok jest niesamowity!

I na koniec dnia jeszcze jeden spektakularny widok – wodospad Langfossen. Około 20 minut jazdy od Latefossen znajduje się kolejny niesamowity cud natury. Wodospad ma wysokość 612 metrów, co czyni go piątym pod względem wysokości wodospadem w Norwegii. I podobnie jak poprzedni – spływa pod drogą krajową do fiordu. Światowa Baza Danych Wodospadów uznała go za jeden z najpiękniejszych na świecie, a w 2011 roku telewizja CNN/Budet Travel za jeden z Top 10 światowych wodospadów. Potwierdzamy, jest rzeczywiście przepiękny i gigantyczny!

Pisałam to wielokrotnie – Norwegia jest oszałamiająco piękna! Takiego malowniczego i spektakularnego połączenia gór i wody nie widzieliśmy nigdzie na świecie. Dzika natura, obłędne widoki, niezatłoczone miejsca i szlaki, cisza, spokój i możliwość nieustannego obcowania z przyrodą…

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Avatar Larysa pisze:

Ja bym skorzystała z tej taksówki🤣🤣🤣

Patrycja Kumiszcza Patrycja Kumiszcza pisze:

Ha ha ha, fajna sprawa, nie? :)