W czasie podróży z Brna do Lubljany zatrzymaliśmy się w trzech miejscach w austriackiej Styrii. Wszystkie je łączyła osoba wybitnego austriackiego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Jego prace charakteryzuje unikanie symetrii i kątów prostych, na dachach jego budynków rosną drzewa, ozdobą są ceramiczne kolumny, kolorowe mozaiki, złote kopuły. Hundertwasser ma bardzo wyrazisty i oryginalny styl, który bardzo lubimy i gdzie tylko możemy, odwiedzamy jego projekty.

Wiele osób podróżujących na południe Europy przez Wiedeń i Graz kojarzy charakterystyczny budynek stacji paliw w Bad Fischau. Hundertwasser przebudował budynek istniejący od lat 70-tych i stworzył istny magnes na turystów – o co chodziło właścicielom stacji. Obecnie mieści się tam restauracja McDonald’s.

Kolejnym miejscem, na które chcieliśmy rzucić okiem był kompleks hotelowy z termami – Therme Rogner Bad Blumau w Bad Blumau. Jako, że nie byliśmy gośćmi hotelowymi, nie mogliśmy go dokładnie zwiedzić, ale udało się co nieco zobaczyć w miejscach ogólnodostępnych. Obiekt położony jest na uboczu, w otoczeniu lasów i parku. Ma kilka basenów (krytych i otwartych) i wielką strefę spa. A do tego niesamowite kolorowe budynki porośnięte zielenią. Wyjątkowe miejsce, do którego chcielibyśmy kiedyś wrócić na parę dni…

Poniżej zdjęcia z oficjalnej strony hotelu (blumau.com), pokazujące wielkość całego kompleksu:

W parku wiele drzew jest „pamiątkami” ślubów – bardzo fajny pomysł na zadrzewianie terenu. Natomiast przy jednym z parkingów przyjezdnych wita niezwykła zielona rzeźba z fontanną.

I trzecim, ostatnim miejscem przez nas odwiedzanym tego dnia był Kościół św. Barbary w Barnbach, znany jako Hundertwasserkirche. Powojenny kościół katolicki został przebudowany i ozdobiony przez słynnego architekta w latach 1984-1988.

Poniżej jego wnętrze:

Na około kościoła Hundertwasser zaprojektował 12 portyków ozdobionych symbolami najważniejszych religii na świecie. Poza tym jest tu fontanna, kilka kolumn oraz budynek przykościelny – również projektu artysty.

Hundertwasser tworzył dzieła bardzo oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Jego budowle są zabawne, nieoczywiste, kolorowe i zawsze w pełnej harmonii z przyrodą. To taki zastrzyk pozytywnej energii, dlatego chętnie ich szukamy i odwiedzamy. A i wam polecamy! :)

Inne miejsca związane z osobą Hundertwassera zobaczycie tutaj:

Wiedeń

Magdeburg

Abensberg

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *