Koniec wakacji spędziliśmy na kolejnym tripie po wschodzie USA. 5 dni przeznaczyliśmy na Nowy Jork, dwa na Boston, jeden na Niagarę i ostatnie dwa na Toronto.

Nowy Jork jest zachwycający. Spędziliśmy w nim 5 dni (poprzednio 3) i nadal nie zobaczyliśmy wszystkiego, co chcielibyśmy – nie wspominając o takim luźnym powłóczeniu się. Ale jest męczący – dziennie robi się po kilkanaście kilometrów pieszo, jest straszny tłok i hałas.
Boston to niby duże miasto, ale jakby prowincjonalne. Może pustki na ulicach spowodowane były tym, że są wakacje, a to miasto stricte studenckie. Ale to czysta historia USA i warto do niego zawitać.
Niagara zachwyca. Wodospad jest obłędny. Ale dłużej niż dzień nie ma co tam zostawać, bo okolica paskudna.
Toronto niby fajne, ale jakieś takie bez klimatu. Samo centrum nie jest duże i spokojnie da się chodzić na piechotę i zwiedzać. Bardzo podobały nam się wyspy, to idealne miejsce na relaks.
Poza tym w 11 dni:
– odwiedziliśmy 2 kraje
– zwiedziliśmy 4 miasta
– lecieliśmy 5 samolotami
– jechaliśmy 2 autobusami międzymiastowymi
– płynęliśmy 4 statkami
– pierwszy raz jechaliśmy/płynęliśmy amfibią
– byliśmy na 2 punktach widokowych
– przeszliśmy 132 km
– odwiedziliśmy jedno oceanarium
– zwiedziliśmy 3 muzea
– widzieliśmy kilkanaście wielorybów dwóch gatunków
– byliśmy na jednym musicalu
– widzieliśmy jeden wahadłowiec
– znaleźliśmy 3 domy-żelazka

Było cudnie!

Pytacie mnie na FB o koszty takiego wyjazdu. Ale nie potrafię wam ich podać. Bo to wszystko zależy od tego:

  • jakimi liniami polecicie (my tym razem KLM z przesiadką w Amsterdamie) – koszt biletów do Nowego Jorku to zwykle ok. 2-2,5 tys.
  • gdzie będziecie spać (my sieciowe hotele) – hotele w Nowym Jorku są bardzo drogie! Minimum 100$/noc i to poza Manhattanem
  • co będziecie jeść – koszt normalnego obiadu w restauracji to ok. 25-30 $, ale hot doga zjecie na ulicy za 1 czy 2$. Kawałek pizzy też się dostanie za dolara. Śniadanie w dinersie to koszt kilkunastu dolarów za osobę
  • co będziecie zwiedzać – bilety wstępu do atrakcji i muzeów nie są tanie – zwykle płaciliśmy ok. 30$/os.
  • jak będziesz poruszać się po miastach – metro w NY to koszt prawie 3$/os. My jeździliśmy głównie uberem, bo przy 3 osobach wychodziło nam taniej i szybciej niż komunikacją miejską
  • …i pomiędzy miastami – bilet na autobus NY-Boston to koszt ok. 40$/os. za samolot Boston-Buffalo – ok. 120$/os, autobus Niagara Falls-Toronto – niecałe 20$/os.. A może wypożyczycie samochód?
  • inne ceny – piwo w barze – 10$, kieliszek wina – powyżej 10$, mała butelka coli itp. w sklepie 2,5-3$, woda mineralna – już od 1$, paczka M&M – 5 $, gałka lodów – od 6$, burger w lepszej budce na ulicy – 7$, frytki – 6$, kawa w Starbucksie – od 3$ w górę
  • Nowy Jork (i inne duże miasta), to dobre miejsce na okazyjne zakupy – my trafiliśmy na sezonowe przeceny, więc wylatywaliśmy z dwiema walizkami, a wracaliśmy z trzema ;) i tu też zależy, czy planujecie mniejsze, czy większe zakupu, czy może wcale ;)

Toteż nie podam wam łącznego kosztu, bo nie wiem jaki macie plan na taką podróż. Na pewno USA nie jest tanim krajem i z tym należy się liczyć. Ale wyjątkowym!

usa usa

usa

usa

 

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *