Podróżując po Podlasiu spotkacie być może charakterystyczne znaki przy drodze z napisem Kraina Otwartych Okiennic. Jest to szlak turystyczny prowadzący przez trzy wsie – Trześciankę, Puchły i Soce. Wszystkie trzy charakteryzują się niezwykłą zabytkową drewnianą zabudową, unikatowymi dekoracjami domów – tzw. snycerką oraz zabytkowymi układami przestrzennymi (ulicówki), zachowanymi przez wieki. To niezwykłe miejsca, które przenoszą nas w czasie…

Trześcianka – to zabytkowa wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiają się już w XV wieku. W centrum wsi stoi zielona cerkiew św. Michała Archanioła z XIX wieku. To typowa „ulicówka”, w której domy zwrócone są szczytem w kierunku jedynej drogi prowadzącej przez środek wsi.

W Puchłach największe wrażenie robi wielka niebieska cerkiew Opieki Matki Bożej pochodząca z początków XX wieku.

Soce – pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XVI wieku. Obecnie zamieszkują ją Rusini podlascy posługujący się dialektem zachodniopoleskim języka ukraińskiego – dialekt ten zagrożony jest wymarciem w związku z tym, że nie jest już przekazywany młodszym pokoleniom przez starsze osoby.

Nie tylko Kraina Otwartych Okiennic ma ładną zabudowę drewnianą. Tę można znaleźć w wielu miejscach na Podlasiu…

Poniżej dwie cerkwie, które spotkaliśmy podczas naszych wycieczek po okolicy – Cerkiew św. Apostoła Jakuba Alfeusza w Łosince oraz Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Ploskach.

Wojszki to kolejna wieś podlaska, o której wspominano już w XVI wieku. I tutaj zobaczyć można piękną snycerkę okien, drzwi, zwieńczeń dachów. I tutaj drewniane domu zachwycają kolorami…

Jeśli jednak nie ma się czasu na szwendanie po podlaskich drogach i bezdrożach, to najlepszym wyborem będzie Kraina Otwartych Okiennic. Wsie wchodzące w jej skład mają niezwykłą atmosferę i są pięknie położone. Są tu kolorowe chaty z koronkowymi okiennicami, drewniane cerkiewki, kapliczki, krzyże przydrożne – wszystko zachowujące swój dawny charakter. A na dodatek wszystkie trzy wsie leżą blisko siebie, więc wystarczy parę godzin, aby je odwiedzić. A naprawdę warto!

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajome miejsca pokazałaś. Podlasie jest cudowne. Kiedys tam jeszcze wrócę. Ładne zdjecia:))) Pozdrawiam Urszula

Patrycja Kumiszcza pisze:

Podlasie jest magiczne! Pozdrawiam!