Krater Meteorytowy znajduje się w Arizonie, 60 km na wschód od Flagstaff. Powstał około 50 tysięcy lat temu i jest najlepiej zachowanym kraterem na świecie. Ze względu na pustynne położenie nie jest rujnowany przez rośliny, a suchy klimat sprawia, że nie ulega on również niszczycielskiej sile deszczy.

Naukowcy porównują, że siła uderzenia tego meteorytu w Ziemię była tak wielka, jakby wybuchło 2,5 miliona ton trotylu – to 250 razy (różne źródła różnie podają) więcej niż bomba atomowa spuszczona na Hiroszimę. Krater ma głębokość 170 metrów, a średnicę 1200 metrów. Jego krawędź wznosi się 45 metrów nad poziom otaczającej go równiny. Jak szacuje się sam meteoryt składał się z niklu i żelaza, miał około 50m średnicy, a wagę około 300 000 ton.

Pierwszym naukowcem, który potwierdził, że powstała w pustyni „dziura” pojawiła się na skutek uderzenia meteorytu był Daniel Barringer – stąd nazwa krateru. Jego rodzina wykupiła ziemię, na której znajduje się krater i do dnia dzisiejszego są oni jej właścicielami i to oni zarządzają tym terenem.

Przy kraterze wybudowany został duży parking oraz budynek visitor center. Znajduje się tu muzeum pokazujące historię odkrywania zagadki krateru, są platformy widokowe, kino 4D, sklepik z pamiątkami i kawiarnia.

Po więcej praktycznych info – TUTAJ.

W latach 60-tych XX wieku astronauci NASA szkolili się w kraterze przed misją Apollo.

Po wyjściu z muzeum można pospacerować po wytyczonych ścieżkach i obejrzeć krater z platform widokowych. Na samym środku dna krateru postawiono naturalnej wielkości figurę astronauty – zobaczyć ją można przez lunetę. To oddaje ogrom „wyrwy” w ziemi.

Regularnie odbywają się tu także spacery z przewodnikami – w miejsca niedostępne dla wszystkich turystów. My także wybraliśmy się na taki spacer i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o meteorycie, kraterze i jego historii. Polecamy!

Muzeum:

Krater Meteorytowy to niby tylko dziura w ziemi, nic ciekawego. Ale gdy wyobrazimy sobie jak ogromny był to meteoryt i jak gigantyczne skutki dla całego regionu przyniosło jego uderzenie, naprawdę robi to na nas wielkie wrażenie. Będąc w okolicy Flagstaff, warto się tam wybrać – to wycieczka na pół dnia, ale pamiętać się ją będzie na pewno bardzo długo…

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *