Postanowiliśmy podzielić się z wami namiarami na sprawdzone przez nas miejsca na rodzinny wypoczynek. Miejsca przygotowane na przyjęcie dzieci, położone w pięknych zakątkach kraju, z dobrym jedzeniem, często z basenem i jazdą konną.

1. Zajazd Tusinek

W Tusinku spędziliśmy tydzień wakacji na turnusie dla mam z dziećmi (ale nie ma problemu, gdy chcecie odpocząć całą rodziną, tak jak my). Położony w Rozogach, (znajdujących się na pograniczu Mazur i Kurpiów), ośrodek oferuje gościom wypoczywającym z dziećmi szereg atrakcji. Plan dnia na turnusie jest tak ułożony, że dzieci mają dwa bloki zajęć z animatorkami, a rodzice w tym czasie – czas dla siebie. Dzieciaki przygotowują wypieki, jeżdżą konno, uczą się regionalnych wycinanek i innych robótek, poznają zwierzęta gospodarskie, uczą się jak rozpoznawać warzywa i zboża na polach i w ogrodzie, budują szałas w lesie i wiele, wiele innych. Na terenie ośrodka jest fajny plac zabaw, stajnie z kucami – można wykupić dodatkowo codzienne jazdy, jest wiata z piecem i miejscem na ognisko, jest rozkładany w razie potrzeby basen dla dzieci. Dzieci nie nudzą się ani chwili. A rodzice mają z kolei czas na odpoczynek, nadrobienie lektur, opalanie się na leżaku itd.. Muszę wspomnieć tu o tusinkowej kuchni  – jedzenie jest wyśmienite. Zdecydowana większość produktów pochodzi z własnych wyrobów, upraw i hodowli ośrodka. Wszystko jest świeże, pyszne, prawdziwie mazurskie. Nie ma możliwości schudnięcia podczas pobytu w Tusinku, bowiem wszystkiego chce się spróbować, naprawdę ;) Poza tym tuż obok działa tusinkowa restauracja Zajazd Tusinek – należący do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla, co stanowi samo w sobie rekomendację ich kuchni.

(Nie)stety jest to miejsce z tak dużą renomą, że pobyty wakacyjne trzeba rezerwować z rocznym wyprzedzeniem. Wg mnie to idealne miejsce dla dzieci w wieku przedszkolnym. Świetną sprawą jest to, że dzieci są zajęte przez pół dnia, a rodzic (rodzice) ma czas pooddychać mazurskim powietrzem w ciszy i spokoju ;)

miejsca na rodzinny wypoczynek

Prawdziwe gospodarstwo przekształcone na pensjonat

Dzieci szukają bursztynów :)

Słynne tusinkowe podpłomyki bardzo nam smakowały

2. Pałac i Folwark Galiny

Galiny to piękny zabytkowy majątek, składający się z pałacu i folwarku, przerobiony obecnie na kompleks wypoczynkowy; a leżący na Warmii, niedaleko Bartoszyc. Spędziliśmy tam przedłużony jesienny weekend i mamy wielki niedosyt… To miejsce absolutnie piękne, do którego koniecznie musimy wrócić.

Miejsca noclegowe znajdują się albo w pałacu, albo w folwarku. Jest tu duża stadnina koni – można zarezerwować jazdy (dodatkowo płatne), jest restauracja z pysznym jedzeniem, jest plac zabaw i wspaniałe mini zoo dla dzieci, są korty tenisowe, jest piękny pałacowy park, kąpielisko, ruska bania oraz możliwość wędkowania. Przez cały rok właściciele obiektu oferują rozmaite pakiety wypoczynkowe – weekendowe lub dłuższe. W wakacje są to również turnusy z animacjami i wieloma atrakcjami dla dzieci. Tuż obok przebiega szlak rowerowy Green Velo, ośrodek może też zorganizować spływ kajakowy pobliską Łyną, a piękne tereny zachęcają do nordic walkingu. Jest tu co robić o każdej porze roku. Naprawdę.

Pałac Galiny

Piękny pałacowy park w jesiennej kreacji

Folwark i restauracja

Zagroda zwierząt miniaturowych

Wnętrze naszego pokoju

miejsca na rodzinny wypoczynek

 

3. Pensjonat Granada

Spędziliśmy w nim pewien lipcowy tydzień, zwiedzając przepiękny region Kotliny Kłodzkiej. Pensjonat leży w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych, w Łężycach niedaleko Duszników-Zdroju. Obiekt oferuje pokoje w budynku głównym oraz mieszkania w kilku wolnostojących domkach – my wybraliśmy tę drugą opcję.  Nasz wakacyjny dom znajdował się w niewielkim oddaleniu od pensjonatu, ale mogliśmy korzystać z całej infrastruktury obiektu, tak jak inni goście, zakwaterowani w budynku głównym. W pensjonacie znajduje się restauracja z domową, smaczną kuchnią (do dziś wspominamy ichnie pierogi z jagodami), jest bar, stadnina koni (można wykupić lekcje jazdy), plac zabaw i kryty basen. Wielką zaletą tego miejsca jest oddalenie od zgiełku miasta – można odpocząć, wyciszyć się, zrelaksować… A jednocześnie jest to świetne baza wypadowa do zwiedzania pięknego regionu. Stamtąd bardzo blisko jest do Błędnych Skał i Szczelińca oraz do pięknych uzdrowisk – Kudowy, Duszników, Polanicy.

Dla nas dodatkowym atutem były jazdy konne oraz – w razie niepogody – kryty basen. To kolejne miejsce, które mogę z czystym sumieniem Wam polecić :)

Plac zabaw przy budynku głównym pensjonatu

„Nasz” dom wakacyjny – w jednym budynku były dwa mieszkania

Wnętrze „naszego” mieszkania

CDN

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ewa pisze:

Galiny są piękne o każdej porze roku. Często tam wpadamy na spacer i smaczne jedzenie.

admin pisze:

Zazdroszczę, że macie blisko :)

Magda pisze:

Lubię poczytać o sprawdzonych miejscach więc dzięki :) Pensjonat Granada wpadł mi w oko ponieważ te okolice są dla mnie wyjątkowo piękne

admin pisze:

To prawda – okolice są przepiękne. Kotlina Kłodzka to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek

Ala pisze:

Piękne miejsce :)