Toskańskie miasteczko Montepulciano najbardziej kojarzy się nam z winem – Vino Nobile di Montepulciano. To jedno z najbardziej znanych wyrobów winiarskich tego regionu – poza Chianti Classico i Brunello de Montalcino. I faktycznie wino jest pyszne! Ale nie tylko to sprowadza licznych podróżnych do miasta.

Montepulciano jest położone w południowej części Toskanii, na wzgórzu, które otaczają sielskie krajobrazy, zielone winnice i aleje strzelistych cyprysów. Miasteczko ma długą historię, która sięga czasów Etrusków. Rozkwitło w średniowieczu, a jego imponująca zabudowa, którą możemy podziwiać do teraz, pochodzi głównie z tego właśnie okresu. To jedno z najlepiej zachowanych renesansowych miast we Włoszech.

Do Montepulciano dotarliśmy wczesnym popołudniem, w idealnym czasie na zjedzenie obiadu. Zatem, gdy tylko znaleźliśmy wolne miejsce do zaparkowania samochodu – a nie było to łatwe, pomimo tego, że w pobliżu miejskich murów znajduje się kilka parkingów – zaczęliśmy szukać restauracji.

Wybór padł na Antica Trattoria Il Marzocco – wyśmienita kuchnia! Szczerze polecamy!

A następnie, posileni, udaliśmy się na spacer po mieście.

Montepulciano zbudowane jest w kształcie litery „S” i otoczone trzema kręgami murów. Idąc główną ulicą, która wije się, zakręca i wspina pod górę, widzi się średniowieczne przejścia pomiędzy poziomami ulic. Kamienice ozdobione są kolorowymi flagami, symbolizującymi osiem miejskich dzielnic. Raz do roku dzielnice te rywalizują między sobą w szalonym wyścigu w toczeniu beczek uliczkami miasta – Bravio delle botti.

Po pokonaniu długiej drogi na szczyt wzgórza, dociera się do Piazza Grande – głównego placu miasta, przy którym stoi okazały ratusz oraz katedra. Na wieżę Palazzo Comunale (ratusza) można było wejść i zobaczyć oszałamiającą panoramę miasta i jego okolicy.

Na szczycie miejskiego wzgórza znajduje się kilka punktów widokowych – poza tym na wieży ratusza, na jego tyłach jest placyk z pięknym widokiem. Kilkaset metrów dalej jest Piazza di San Francesco – według mnie z najpiękniejszym w Montepulciano widokiem na dolinę.

Montepulciano to prawdziwa perełka nie tylko Toskanii, czy Włoch, ale i Europy. Przepięknie położone miasto, ze świetnie zachowaną średniowieczną zabudową i kamiennymi murami stojącymi od wieków i przyglądającymi się przemijającym pokoleniom mieszkańców. Strome uliczki miasta pachną to kawą, to pizzą, sklepiki z rękodziełem kuszą wzorami i kolorami, a liczne knajpki zachęcają, aby w nich usiąść, skosztować czerwonego wina Nobile i odpocząć podczas błądzenia po miejskim labiryncie.

Wobec tak uroczego miejsca nie pozostali obojętni filmowcy – kręcono tutaj między innymi serial Medyceusze. Jednak bardziej rozpoznawalne miasto stało się po tym, gdy „zagrało” Volterrę w popularnej sadze o wampirach „Zmierzch”

W Toskanii wiele jest kamiennych średniowiecznych miasteczek, jednak tylko kilka z nich ma to coś, tę magię, która sprawia, że zapadają w pamięci na długo. Montepulciano jest jednym z nich. Szkoda by było nie zobaczyć go podczas wizyty w tym malowniczym regionie… Pamiętajcie o nim podczas swoich podróży.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *