Największym wodospadem w Europie – pod względem przepływu wody – jest Rheinfall w Szwajcarii. To wodospad na rzece Ren. Ma szerokość 150 m, wysokość 23 m, a średni przepływ latem to 600 m3/s..

Postanowiliśmy go zobaczyć podczas naszego pobytu w Alpach, w Vorarlbergu. Podjechaliśmy do miejscowości Neuhausen am Rheinfall, a stamtąd pod zamek Laufen. Znajduje się tam wielki parking i centrum turystyczne dla zwiedzających. TUTAJ znajdziecie wszystkie informacje praktyczne.

Po wykupieniu biletów wstępu, udaliśmy na teren zamku Laufen. Mieści się tam restauracja, z której chętnie skorzystaliśmy :)

Z zamku wchodzi się na ścieżki z punktami widokowymi na wodospad (można z psem).

Zanim się zobaczy Rheinfall, już go słychać. Ryk wody jest ogłuszający. Ocienionymi ścieżkami spaceruje się po zboczu wzgórza. Plusem jest to, że gdy zejdzie się na sam dół – można do zamku wrócić windą :)

Po spacerze od tarasu do tarasu – rozdzieliśmy się. Część z nas popłynęła łodzią pod sam wodospad, a część została z psem na lądzie.

Rejs jest bardzo przyjemny, a wrażenia niesamowite – potęga wodospadu dosłownie oszałamia. Warto zaplanować taką atrakcję, bo stateczki podpływają pod sam Rheinfall i zyskuje się jeszcze inną, ciekawą perspektywę spojrzenia na ten cud natury.

Następnie pojechaliśmy do pobliskiego miasteczka Schaffhausen (Szafuza). Okazało się być ładnym, spokojnym, niezatłoczonym miejscem. Najważniejszym zabytkiem Szafuzy jest imponująca okrągła twierdza Munot. Stoi ona od XVI wieku na wzgórzu górując nad całym miastem i okolicą. Otoczona jest winnicami oraz łąkami, na których wypasa się stado danieli. Twierdzę można zwiedzać, po pokonaniu dłuuugich schodów ;)

Zwiedzenie obu tych miejsc zajęło nam popołudnie. Można jeszcze podjechać nad Ren od strony Neuhausen am Rheinfall i zobaczyć Rheinfall stamtąd. Wtedy wycieczka zajmie wam pewnie cały dzień. To piękne miejsca i warto je zobaczyć.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FUKO pisze:

Super wpis! Od razu chce się kupić bilet :) Pozdrawiamy!