Krzywy Las to ewenement w skali światowej. Niedaleko Szczecina, blisko miejscowości Gryfino, w Nowym Czarnkowie, znajduje się to niezwykłe miejsce. Na powierzchni 0,33ha rośnie 50 sosen charakterystycznie wykrzywionych. Drzewa te zostały zasadzone w latach 30-tych XX wieku. Istnieje kilka teorii wyjaśniających to zjawisko, a najbardziej popularną jest to, że były one celowo ukształtowane przez ludzi – do celów szkutniczych, bądź stolarskich. Obecnie miejsce to ma status pomnika przyrody.

Jest to niewielki teren, idealny na krótki spacer. A powyginane drzewa robią spore wrażenie.

Jezioro Szmaragdowe to sztuczne jezioro powstałe w dawnym wyrobisku kopalni kredy i margla. Jezioro, dzięki kredowemu podłożu i dużej ilości węglanu wapnia w wodzie, ma charakterystyczne szmaragdowe zabarwienie. Jest tu sporo ścieżek spacerowych, a bliskość centrum Szczecina powoduje, że to bardzo popularne miejsce rekreacji mieszkańców miasta.

Szczecin leżący nad Odrą (wcale nie nad morzem), to stolica województwa zachodniopomorskiego. Nie jest to zbyt popularne miejsce podróży wśród turystów. Nie ma tu starego miasta w typie tego w Gdańsku, czy Toruniu, a ilość zabytków i atrakcji też jakoś nie oszałamia. Jednak jest tu kilka miejsc wartych zobaczenia.

Po pierwsze: Zamek Książąt Pomorskich usytuowany na Wzgórzu Zamkowym. Renesansowa posiadłość rodu Gryfitów oraz książąt pomorskich. Ładnie odrestaurowany, z ciekawą architekturą i pięknym zegarem na wieży.

Po drugie: Wały Chrobrego. To ogromny taras widokowy, o długości 500 metrów, wybudowany nad rzeką Odrą. Miejsce bardzo charakterystyczne, przez wielu kojarzone ze Szczecinem. W wielkich budynkach położonych nad tarasem znajduje się między innymi Urząd Wojewódzki, Akademia Morska i Muzeum Narodowe.

A po trzecie: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Wybudowana w 2014 roku, zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Barozzi/Veiga. Jako architektoniczne cudo, zdobyła wiele prestiżowych nagród na całym świecie. Rzeczywiście, wyróżnia się na tle innych budynków i warto na nią choć rzucić okiem.

Poza tym zjedliśmy w Szczecinie obiad w znanej restauracji Radecki oraz lody Marczak, które to uchodzą za najlepsze w mieście. Było bardzo smacznie, potwierdzamy!

Na więcej nie wystarczyło nam czasu. Jednodniowy wypad do Szczecina pozwolił nam przyjrzeć się miastu, jednak zabrakło czasu na bliższe jego poznanie. A wydaje mi się, że warto by było…

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *