Ostatni tydzień spędziłyśmy z Amelką i jej babcią w Chmielnie na Kaszubach. Adam nas odwiedzał, ale w związku z zawodowymi obowiązkami nie mógł spędzić tych dni razem z nami. Ale jeszcze to sobie odbijemy ;)

Na nasz wypoczynek wybrałam miejsce, w którym są ciekawe zajęcia dla dzieci, w którym blisko jest woda, które ma fajny klimat i dobre opinie. To agroturystyka U Chłopa. Miałyśmy dużo szczęścia, ponieważ przez większą część pobytu dopisywała nam pogoda i wszystkie atrakcje udało nam się zaliczyć w słońcu, a nie pod parasolką.

Nasz ośrodek agroturystyczny leżał na obrzeżach Chmielna, na brzegu jeziora. Była tam mała plaża, pomost, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można było korzystać z placów zabaw, odwiedzać zwierzaki w zagrodach, grać w siatkę, a na wielkim trawniku dzieciaki codziennie grały w nogę. Było też miejsce na ognisko – wieczorami rozpalane przez chętnych do pieczenia kiełbasek.

Codziennie po południu odbywały się jakieś zajęcia dla dzieci – pieczenie kaszubskich kugli w ogniu, przejażdżka wozem drabiniastym, własnoręczne wyrabianie ciasta i pieczenie chleba, były też przejażdżki na koniu, relaks w kaszubskiej bani, animacje dla dzieci…. Działo się sporo. A wszystko to w pięknej wiejskiej scenerii.

Samo Chmielno to spora wieś położona nad dwoma jeziorami. Jest tu ładny ceglany kościół, parę sklepów, restauracji, pensjonatów; jest Gminny Ośrodek Kultury, który w sezonie letnim organizuje mnóstwo imprez – my byłyśmy na spektaklu „Kaszubskie wesele”. Chmielno rozsławia także warsztat garncarski rodziny Neclów zajmujący się wyrobem ceramiki od kilku pokoleń  (ale o tym innym razem).

Odwiedziłyśmy też kilka kaszubskich atrakcji – Skansen Parowozów w Kościerzynie, Szymbark, Kaszubskie Zoo, Ogród Botaniczny w Gołubiu, zamek w Łapalicach. I o tym  także napiszę osobny post.

na Kaszubach 20160730T111149IMG_8923

Spędziłyśmy świetny urlop, Amelka wybiegała się z dzieciakami za wszystkie czasy, wymoczyłyśmy się w jeziorze, próbowałyśmy miejscowych specjałów – w tym świeżych sielaw wyłowionych prosto z jeziora, regionalnych przysmaków o śmiesznych kaszubskich nazwach; zwiedziłyśmy okolicę, pooddychałyśmy wiejskim powietrzem. I to wszystko tylko godzinę drogi od Trójmiasta. Niepotrzebne są dalekie wyprawy w egzotyczne kierunki, nie trzeba lecieć na drugi koniec Europy czy świata, żeby wspaniale odpocząć i żeby dziecko miło wspominało wakacje. Polska jest przepiękna i ma fantastyczne warunki na rodzinny wypoczynek.

20160730T111036IMG_4671

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Avatar wedelka pisze:

Wygląda iddylicznie :)

admin admin pisze:

I tak było :) Cisza, spokój, relaks…

Avatar Malwina pisze:

Polecam agroturystykę u Chlopa mieliśmy tam wesele w 2015 roku super zabawa, jedzenie i właściciele. Pozdrawiamy Malwina i Maciej 😄

Avatar Sebastian pisze:

Kaszuby są świetne, szczególnie jeśli chcemy aktywnie odpocząć. Byliśmy tam już dwa razy i zapewne wrócimy jeszcze :)

Avatar Villa Mati pisze:

Zdecydowanie urlop na Kaszubach jest dla osób, którzy uwielbiają kontakt z naturą. Same widoki na pewno zachwycą nie jednego fanatyka przyrody.