Do Wilna wybraliśmy się na długi weekend czerwcowy. W tym roku pojawiły się loty z Gdańska do stolicy Litwy, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. Nie odwiedzaliśmy tego zakątka Europy od wielu lat i byliśmy ciekawi, jak bardzo się zmienił…

Wilno to stolica i największe miasto Litwy – z około 550 tysiącami mieszkańców. Jak na europejską stolicę nie jest wielka, ale bardzo przyjemna. To siedziba litewskiego rządu, główne centrum kulturalne i gospodarcze kraju, z wieloma pięknymi zabytkami – jej starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Mieszkaliśmy w hotelu na Prospekcie Gedymina – to najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście, wieczorami częściowo zmieniana na deptak. Swoje siedziby mają tu rozmaite instytucje rządowe, społeczne i kulturalne.

Prospekt Gedymina z jednej strony kończy się na placu Katedralnym. Katedra wileńska (Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława) to miejsce pochówku władców litewskich oraz polskiego króla Aleksandra Jagiellończyka. Obecnie jest to klasycystyczna budowla powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, po odbudowie zniszczonej poprzedniej świątyni.

Tuż obok katedry znajduje się Zamek Dolny – to rekonstrukcja siedziby Wielkich książąt Litewskich.

Nad miastem góruje Wzgórze Gedymina, na które można wjechać kolejką szynową. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok na Wilno. To tutaj znajdują się ruiny Zamku Górnego wraz z ocalałą Basztą Gedymina. W baszcie zobaczyć można ekspozycję muzealna o historii miasta oraz wejść na jej szczyt i stamtąd rzucić okiem na wileńskie dachy i niebieską wstęgę rzeki Wilii.

Niedaleko katedry znajduje się Pałać Prezydencki, a jego okolica to mnóstwo klimatycznych restauracji, klubów, barów i kawiarni.

Na Prospekcie Gedymina powstała znana Kocia KawiarniaCat Cafe. To miejsce okazało się urocze i to nie tylko za sprawą jego puchatych mieszkańców. Ciekawy koci wystrój, mila obsługa i smaczne jedzenie. Polecamy!

A taki mieliśmy widok z hotelowego okna:

To tylko parę miejsc z wielu, które udało nam się zobaczyć podczas krótkiego pobytu w stolicy Litwy. Miasto nas pozytywnie zaskoczyło wielkimi zmianami, odbudową, renowacją wielu zabytków. Wilno to idealne miejsce na weekendowy wypad – nie jest to wielka metropolia, wszędzie można dojść piechotą, poza tym wiele tu uroczych zakątków, pysznych knajpek i miejsc znanych nam z burzliwej historii tych ziem.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piękne to Wilno zwłaszcza super jest ta kocia kawiarnia, zawsze staram się odwiedzać takie miejsca.

Patrycja Kumiszcza pisze:

tak, to piękne miasto i bardzo blisko Polski, idealne na weekendowy wypad :)