Niedaleko Splitu, na szczycie góry Makirina, na wysokości 700m n.p.m. znajduje się Gwiezdna Wioska Mosor – oficjalna strona www: Zvjezdano selo Mosor, strona na FB: TUTAJ. To obserwatorium astronomiczne, które pełni funkcję naukową, edukacyjną i kulturalną, otwierając swe drzwi dla wszystkich zainteresowanych tematyką astronomiczną.

To tylko pół godziny drogi ze Splitu – malowniczą górską trasą dociera się na sam szczyt Makiriny i parkuje tuż obok budynku obserwatorium. Pracownicy Gwiezdnej wioski zapraszają turystów w piątki i soboty w godzinach 17:00-24:00 – w sezonie letnim i 15:00-22:00 – w sezonie zimowym. Cena – 20 kn dorosły i 10 kn dzieci.

A takie widoki witają nas na parkingu:

Na dachu budynku znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Split oraz jego okolicę. Tam też odbywa się obserwacja nieba kierowana przez pracownika obserwatorium. PanNaukowiec przez niewielki teleskop pokazywał nam planety Układu Słonecznego oraz opowiadał o widocznych na niebie gwiazdozbiorach – po chorwacku i angielsku.

Zachód słońca obserwowany z tarasu widokowego był zachwycający…

Gdy słońce zaszło mogliśmy bez przeszkód oglądać rozgwieżdżone niebo i rozświetlone miasto u naszych stóp…

To ciekawe miejsce, a bardzo mało znane. Znalazłam je przypadkiem na google.maps. W pięknej scenerii można spędzić wieczór, przy okazji ucząc się i doświadczając czegoś nowego. A po całodziennych upałach, przyjemny górski, wieczorny chłodek pozwala odetchnąć i odpocząć. Polecamy!

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.