Podlasie w pandemii cz. 1
Zamiast spędzać wakacje w Szkocji, pognaliśmy na Podlasie. Koronawirus nieźle nam wszystkim pokrzyżował plany w tym roku. Ale nie żałujemy ani chwili z pobytu na wschodnim krańcu Polski. Było cudnie.
Wynajęliśmy dom w okolicy Narewki (miejscowości) i wraz z przyjaciółmi spędzaliśmy urlop na wsi. Dom stoi na skraju Puszczy Białowieskiej, z widokiem na łąki, kawałeczek od malowniczej (rzeki) Narewki. Codziennie rano piliśmy kawę na tarasie słuchając skowronków, obserwując przechadzające się żurawie, zachwycając się klekotem bocianów dochodzącym od sąsiadów. Przed naszymi oczami latały między innymi dudki i gąsiorki, a wieczorami nietoperze i sowy. A w puszczy, niedaleko naszej kwatery, Adam widział łosia. To jest to, co uwielbiamy!
Cowieczorny spektakl, coś wspaniałego!
Kwadrans drogi samochodem od nas znajdowała się plaża w Rybakach nad Zalewem Siemianówka. To zagospodarowana plaża z wielkim pomostem, wieżą widokową i wszelkimi udogodnieniami dla wypoczywających. To tam jeździliśmy się kąpać i korzystać ze wspaniałej pogody.
W Narewce znajdziecie świetną restaurację – Bojarski Gościniec. Polecamy to miejsce na pyszny obiad!
Budynek restauracji posiada wieżę widokową… I taras Obłędna solianka! Widok z wieży Widok z tarasu Piękny drewniany budynek należący do kompleksu „Bojarskiego Gościńca”
Narewka to zabytkowa wieś gminna – w XIX wieku przez jakiś czas posiadała prawa miejskie. Jej najważniejszym zabytkiem jest cerkiew św. Mikołaja pochodząca z XIX wieku.
Nowość w Narewce – mural z parą staruszków i kotem ;) Cerkiew św. Mikołaja
Niedaleko znajdowało się miejsce, które urzekło nas podczas wizyty na Podlasiu parę lat temu – to Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach.
Skit to prawosławna pustelnia, a ta w Odrynkach jest jedyną męską pustelnią w Polsce. Powstała w 2009 roku w uroczysku Kudak na rozlewisku Narwii. Pustelnia leży na wyspie, otoczona wodami rzeki. Prowadzi do niej piaszczysta droga przez łąki lub długa, drewniana kładka ze wsi Odrynki. Obecnie skit zamieszkują dwaj mnisi.
Pustelnię można zwiedzać codziennie w godzinach 9-17. Pamiętajcie proszę o odpowiednim stroju – to miejsce kultu religijnego. Mnisi sprzedają także zioła, miód z własnej pasieki, literaturę i ikony.
Brama na początku kładki Kładka do skitu Wnętrze cerkwi Brama do skitu od strony drogi i parkingu
W Gruszkach obok Narewki znajduje się siedziba nadleśnictwa Browsk. Nadleśnictwo nadzoruje pracę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach oraz parku edukacji przyrodniczo-leśnej. Zobaczycie tutaj ładnie zagospodarowane herbarium, jest też kilka ścieżek przyrodniczych – my przeszliśmy ścieżkę „Szlakiem orlika krzykliwego”, jest plac zabaw i wieża widokowa. Mało znane miejsce, a fajne na spędzenie czasu z dzieciakami na skraju puszczy.
Szlak orlika krzykliwego Szlak orlika krzykliwego Szlak orlika krzykliwego Szlak orlika krzykliwego Szlak orlika krzykliwego Miejsce mocy w Herbarium Z wieży widokowej Herbarium Herbarium Herbarium
Kolejne miejsca, które zwiedzaliśmy podczas pobytu na Podlasiu, pokażę wam w kolejnych postach. Zapraszam!
Jak pięknie! Nie mogę się napatrzeć na te zdjęcia, świetne miejsce wybraliście. Podlasie w ogóle od dłuższego czasu łapie mnie za serce i ciągnie mnie w tamtą stronę :)