Zielona Cytadela (Grüne Zitadelle) w Magdeburgu to ostatnie dzieło austriackiego architekta Friedricha Hunderwassera. Kompleks mieszkalny został oddany do użytku w 2005 roku, 5 lat po śmierci artysty.

Sam Hunderwasser nazwał go oazą dla ludzkości i dla natury w morzu racjonalnych domowisk. Jest to zgodne z jego filozofią – bardzo skupioną na ekologii i kontaktowi człowieka z przyrodą. Stąd w jego projektach tak wiele zieleni np. w wyrastających na dachach i balkonach drzew. Jego styl to także brak symetrii, ukochanie fali, mnogość kolumn i cebulastych wieżyczek. Oraz kolory!

Magdeburg to miasto leżące na terenach byłego NRD. Jak w wielu miastach tego byłego państwa, jest w nim mnóstwo szarych blokowisk – stąd pomysł na ożywienie miasta takim budynkiem. Co okazało się strzałem w 10 – mało interesujące miasto jest chętniej odwiedzane przez turystów chcących zobaczyć ten niezwykły budynek.

Wasza Patrycja

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcin BWZ pisze:

Bardzo ciekawa fotorelacje oraz wpis. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie także szata graficzna tej strony… zupełnie inna niż wszystkie. Zaraz dodaję Was do obserwowanych ;)

Patrycja Kumiszcza pisze:

Dziękuję bardzo! :)