Gdy spacerujemy wąskimi uliczkami Wenecji i spoglądamy w górę, widzimy tylko wysokie ściany budynków i kawałki nieba pomiędzy nimi. Dlatego dość ciężko wyobrazić sobie wielkość miasta i jego topografię.

A Wenecja pięknie wygląda z góry. To morze ceglanych dachów z wystającymi ponad nimi dzwonnicami kościołów…

W mieście jest kilka miejsc, skąd można spojrzeć na Wenecję z góry. Pokażę wam dwa z nich – mniej znane niż np. Campanile di San Marco, ale widoki z nich są równie fantastyczne.

W jednym z pałaców nad Canal Grande parę lat temu otwarto luksusowy dom handlowy – T Fondaco dei Tedeschi. Na czterech piętrach budynku rozlokowano ekskluzywne towary uznanych włoskich marek. Na parterze znajduje się elegancka kawiarnia, w której można wypić kawę czy drinka. Ale to co najciekawsze znajduje się na dachu – taras z widokiem na Canal Grande i dachy Wenecji.

Aby wjechać na taras widokowy trzeba zarezerwować sobie wejście na konkretną godzinę (wizyta ta jest bezpłatna, jednak konieczna jest rezerwacja) – można to zrobić na miejscu w lobby lub internetowo.

Po wjechaniu na najwyższe piętro budynku, oczekujemy chwilkę na wejście na taras w ciekawie zaaranżowanej przestrzeni. A potem naszym oczom ukazuje się w całej okazałości panorama miasta:

Wyjątkowe jest to, że znajdujemy się bardzo blisko Mostu Rialto i spoglądamy na niego z zupełnie innej niż zazwyczaj perspektywy. Taras widoku na dachu Fondaco dei Tedeschi jest według mnie obowiązkowym przystankiem podczas spacerów po Wenecji.

Innym miejscem, skąd można podziwiać Wenecję z góry jest pałac Contarini del Bovolo z unikatową zewnętrzną klatką schodową – Scala Contarini del Bovolo.

Trafić do niego nie jest łatwo – ukryty jest wewnątrz dziedzińca, w labiryncie uliczek dzielnicy San Marco (polecam kierować się do niego z GPSem). Ale gdy wejdzie się na niewielkie „podwórko”, zatrzymuje się w podziwie dla tego cudu architektury. Klatka schodowa została zbudowana w 1499 roku!

Aby wejść na schody, należy internetowo zarezerwować wizytę i kupić bilet (czerwiec 2021). A potem można już tylko się zachwycać…

W związku z tym, że ilość odwiedzających pałac jest ograniczona, można spokojnie i kameralnie podziwiać widoki. Poza wspinaniem się na 80 schodów, ogląda się też niewielką galerię sztuki. A potem z niewielkiego tarasu na szczycie schodów spogląda się na Campanile i kopuły Bazyliki San Marco oraz ocean pomarańczowych dachów…

Nocowaliśmy w apartamencie z tarasem na dachu – to nasze kolejne miejsce do podziwiania widoków miasto. Mieszkanie mieściło się w dzielnicy San Polo i wieczorami obserwowaliśmy zwykłe życie okolicznych mieszkańców siedząc na tarasie i popijając prosecco…

Lubimy obserwować odwiedzane miejsca z góry – to bardzo zmienia perspektywę i pozwala umiejscowić charakterystyczne punkty w topografii miasta. Zawsze, gdy tylko mamy możliwość, wdrapujemy się czy wjeżdżamy na jakiś punkt widokowy i chłoniemy widoki…

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *