Pierwszym naszym przystankiem był Bamberg. To piękne miasteczko w północnej Bawarii, które jako jedno z nielicznych w Niemczech przetrwało w nienaruszonym stanie II wojnę światową. Zachowała się pamiętająca średniowiecze zabudowa oraz układ ulic. Miasteczko położone jest nad rzeką Regnitz, która malowniczo wkomponowuje się zabytkową zabudowę. W 1993 roku Bamberg został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zjedliśmy obiad w jednej z tradycyjnych restauracji. Poprosiliśmy o lokalne piwo – okazało się, że był to błąd – ponieważ w Bambergu lokalnym specjałem jest piwo wędzone – rauchbier. Nie było to dla nas smaczne doświadczenie ;)

Patrycja-024

Najważniejszym budynkiem w mieście jest romańsko-gotycka katedra z ołtarzem Wita Stwosza. Niestety tym razem nie udało nam się do niej zajrzeć, spóźniliśmy się, była już zamknięta.

Znaleziony gdzieś podczas spaceru sklep z z foremkami do pierników/ciasteczek. Również już zamknięty :( a chętnie uzupełniłybyśmy z Amelką nasz domowy zbiór.

Bamberg niechlubnie zasłynął z okrutnych pogromów czarownic. Biskupi bamberscy odznaczali się wyjątkową skrupulatnością w poszukiwaniu wiedźm i wyjątkową pomysłowością w stosowaniu makabrycznych tortur. Na stosach i podczas przesłuchań zginęło ponad 600 osób…

Patrycja-058

Bamberg jest pięknie położonym, bardzo malowniczym miasteczkiem ze wspaniałą zabytkową zabudową, pięknymi kościołami, nastrojowymi knajpkami. Zdecydowanie warto do niego wstąpić, chociaż na parę godzin.

Kolejny wpis: Rothenburg ob der Tauber – najpiękniejsze miasteczko Niemiec

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

larysan pisze:

No a miałam propozycję pracy w Bambergu ….w czasie studiów. Ale tam pojadę ! MOże już w przyszłym roku !

admin pisze:

:) co się odwlecze, to… być może ;)