Kolejny etap naszej podróży po Norwegii – droga nad Sognefjorden. Poprzednie miejsca opisałam TUTAJ.

Pierwszym przystankiem było Loen, gdzie mieliśmy chrapkę na wjazd na górę kolejką linową, jednak ze względu na wielkie zachmurzenie, z żalem zrezygnowaliśmy z tego pomysłu.

W Loen warto zobaczyć niewielki, drewniany, biały kościółek z XIX wieku. Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu pochodzą z XIII wieku! Romantyczny i z pięknym widokiem na fiord.

Tuż obok kościoła postawiono tablice upamiętniające ofiary tsunami, które powstało po osunięciu się fragmentu góry – dwukrotnie – w 1905 i 1936 roku. Zginęło łącznie 135 osób, a dwie wioski zniknęły pod wodą.

Kilka widoczków z drogi nad Sognefjorden:

To właśnie jest w Norwegii fantastyczne – jedzie się drogą do jakiegoś celu, ale przystaje wiele razy, bo wszystko zachwyca – przepiękna dolina, zaskakujący widok na fiord, niebieski jęzor lodowca pokazujący się pomiędzy górami, stado reniferów, czy owiec, malownicze kolorowe domki, huczące wodospady… Mnóstwo małych wielkich zachwytów na każdym kroku.

Lodowiec Bøyabreen to odnoga największego lodowca na kontynencie europejskim – Jostedalsbreen. Jęzor lodowca schodzi ze zbocza góry i woda z niego spływająca tworzy małe przejrzyste jezioro. Jest to niezwykle malownicze miejsce. Można go podziwiać znad wody lub usiąść w przytulnej restauracji i spoglądać na niebieski lód przez panoramiczne okna, popijając gorącą kawę.

Kościół klepkowy w Kaupanger (Kaupanger stavkirke) zbudowany został w 1190 roku! Kościół klepkowy to szczególny rodzaj drewnianych kościołów w Norwegii – mają one konstrukcję słupową, na ściany nakładane są drewniane klepki, dachy kryte gontami, a wiele z nich ma wikińskie ozdobniki. Bowiem kościoły te zaczęły powstać w czasach wikingów (X-XIII wiek) i łączyły one chrześcijaństwo z mitologią nordycką. Widzieliśmy ich kilka – każdy był malowniczy i każdy oszałamiał swoim wiekiem.

Widok na fragment Sognefjorden – to najdłuższy fiord w Norwegii i Europie, drugi na świecie – z 203 kilometrami długości.

Stegastein to platforma widokowa, zawieszona 650 metrów nad odnogą Sognefjorden – Aurlandsfjord. Odchodzi o 30 metrów od zbocza góry i pozwala na podziwianie spektakularnej panoramy fiordu i okolicznych gór. Stegastein zbudowana jest z drewna i stali, a zakończona szybą. Wrażenie, gdy stanie się na jej końcu – niezapomniane! Platforma ta uznawana jest za najpiękniejszą na świecie, a zaprojektowana została przez dwóch architektów: Todda Saundersa i Tommie’go Wilhelmsena i oddana do użytku w 2006. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć!

Inne atrakcje tego pięknego regionu położonego nad Sognefjorden, pokażę wam już wkrótce.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FUKO pisze:

Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy :) Pozdrawiamy!