Zwiedzanie zabytków starożytnego Egiptu rozpoczęliśmy od Doliny Królów w Luksorze. Doliną Królów nazywana jest nekropolia leżąca na zachodnim brzegu Nilu. To miejsce pochówku faraonów z 3 dynastii – XVIII, XIX i XX – czyli przez około 500 lat (1539–1077 p.n.e.).

Grobowce wykuwane były w skale, składały się z wielu korytarzy i sal bogato zdobionych freskami. Niestety wszystkie (poza jednym) na przestrzeni wieków zostały splądrowane i ogołocone ze skarbów towarzyszących faraonom w drodze w zaświaty.

W cenie biletu do Doliny Królów mieliśmy pakiet wejść do 3 grobowców plus dodatkowo płatny grobowiec Tutanchamona. Można także wybrać inne dodatkowo płatne opcje. Każde z oglądanych przez nas miejsc było ciekawe i warte zobaczenia.

Z 64 grobowców odkrytych do tej pory przez archeologów, tylko jeden nie został okradziony – słynny grobowiec Tutanchamona. Odnaleziony został w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera. Jako jedyny nie został splądrowany i skrywał nie tylko niezwykłe skarby, ale i nienaruszoną mumię młodego faraona.

Jednak tym, z czym większości z nas kojarzy się ten grobowiec jest nie mumia i nie skarby – ale klątwa. Legenda głosi, że wszyscy obecni przy odkryciu grobowca archeolodzy (poza Carterem) zmarli. Przeszło 20 osób, które były przy eksplorowaniu miejsca pochówku Tutanchamona poniosło śmierć. Pomimo wyjaśnień Cartera, że zgony te nie miały związku z jego odkryciem, wiele osób nadal wierzy w klątwę Tutanchamona…

Obecnie w grobowcu zobaczyć można mumię Tutanchamona, kamienny sarkofag i piękne malowidła naścienne. Artefakty znalezione przy sarkofagu obejrzeć można w Muzeum Kairskim.

Na poniższych zdjęciach pokazane są wnętrza 4 grobowców: Merenptaha, Ramzesa III, Ramzesa I i Ramzesa IX.

Imponująca Świątynia Hatszepsut była kolejnym miejscem, jakie oglądaliśmy w starożytnych Tebach. Leży na południe od Doliny Królów i była budowlą sakralną – świątynią grobową królowej Hatszepsut. Zaś jej właściwy grobowiec znajduje się w Dolinie Królów. Budowla składa się z trzech tarasów ułożonych jeden nad drugim, połączonych rampami.

Co ciekawe, od lat 60-tych XX wieku wykopaliskami w tym miejscu zajmują się polscy archeolodzy.

Kolosy Memnona – to posągi przedstawiające faraona Amenhotepa III. Każdy z nich ma blisko 18 metrów wysokości. Są prawdopodobnie pozostałością świątyni grobowej tego faraona.

W Luksorze zakwaterowaliśmy się na statek, którym odbywaliśmy rejs do Assuanu. Była to bardzo wygodna dla nas forma zwiedzania – statek głównie płynął nocą, gdy spaliśmy, a za dnia zwiedzaliśmy starożytne świątynie lub relaksowaliśmy się na pokładzie korzystając z pięknej pogody.

Świątynię Luksorską zwiedzaliśmy wieczorem, po zachodzie słońca. Nazywana jest także Świątynią Narodzin Amona, a zbudowana została około 1400 roku p.n.e.. Była jedną z dwóch głównych świątyń na wschodnim brzegu Nilu – drugą jest Karnak, który pokażę kolejnym razem.

Pomiędzy Świątynią Luksorską, a świątynią w Karnaku znajduje się imponująca Aleja Sfinksów, która łączyła oba te miejsca. Ma ona długość około 3 kilometrów i zdobią ją po obu stronach posągi sfinksów. Odkryta przez archeologów w XX wieku, dla turystów została udostępniona dopiero w 2021 roku.

Luksor to spore miasto, powstałe w miejscu starożytnych Teb. Liczy obecnie około 260 tysięcy mieszkańców i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Egipcie. Poniżej parę zdjęć z wieczornej przejażdżki po mieście:

Nad Nilem poprowadzony został szeroki bulwar, który jest idealnym miejscem na odpoczynek w jednej z kawiarni, czy spacer nad wodą.

Kolejne interesujące miejsca w Luksorze pokażę w kolejnym poście.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *