Elche to miasto położone około 20 km od Alicante. Słynie z największych w Europie gajów palmowych położonych w obrębie miasta. Na zwiedzanie samej miejscowości nie poświęciliśmy zbyt dużo czasu, bo chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej słynnych palm.

Jednym z najważniejszych zabytków w mieście jest Basilica de Santa Maria, w której odbywają się coroczne sierpniowe misteria – Misterio de Elche – upamiętniające wniebowzięcie Marii.

Niedaleko bazyliki wznosi się Pałac Altamira – pochodzi on z XV wieku i jest pozostałością murów miejskich.

Gaje palmowe rosną w Elche nieprzerwanie od starożytności – pierwsze drzewa zasadzili tu Fenicjanie i Rzymianie. W mieście stworzono szlak turystyczny Ruta del Palmeral prowadzący przez najważniejsze miejsca związane z palmami. Rośnie tu około pół miliona palm, a niektóre z nich mają prawie 300 lat. Gaj palmowy w Elche został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tuż obok Pałacu Altamira wejść można do jednej z części El Palmeral (Gaju Palmowego). Obecnie pełni on rolę parku miejskiego – wspaniale zadbanego, z wieloma pawilonami, sadzawkami itd.

W kilku miejscach spotkaliśmy opisy poszczególnych palm – ich gatunków, albo ciekawych „osobników”, np.:

W mieście mijaliśmy też dzikie fragmenty lasu palmowego:

Ale zdecydowanie najciekawiej drzewa prezentowały się w ogrodzie Huerto del Cura. Rosną tutaj ogromnie wysokie Palmy Cesarskie. Ale można zobaczyć także wiele innych gatunków tych imponujących roślin. Ogród jest przepiękny! Mnóstwo tu wody, ślicznych kwiatów, rozmaitych rzeźb… Jest tu także wspaniały ogród kaktusowy.

Ogrodowi rezydenci:

La Dama de Elche to starożytna rzeźba przedstawiająca kobiece popiersie; najprawdopodobniej pochodzi z IV w p.n.e. Oryginał przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Madrycie, natomiast w Elche spotkać można jej kopie w wielu miejscach – także w ogrodzie Huerto del Cura. Dama z Elche to rzeźba tajemnicza – nikt nie wie w jakim celu powstała (ma niezwykły kształt), ani kogo przedstawia.

Elche to ciekawe miasto i szczególne ze względu na gaje palmowe. To ewenement w Europie i zdecydowanie warto zobaczenia.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *