Ryga nie jest wielką metropolią. To 600-tysięczne miasto – największe w kraju, stolica Łotwy, z portem morskim i lotniczym; główny ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. A tym czym może się szczycić, to wspaniałe zabytkowe Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Stare Miasto to najstarsza część Rygi, położona nad rzeką Dźwiną. Mnóstwo tu wąskich brukowanych uliczek, otoczonych kolorowymi kamienicami, poza tym jest kilka pięknych kościołów, malowniczych placyków, fragmenty murów miejskich; jest tu także zamek.

Mieszkaliśmy w hotelu na Starym Mieście, więc wszędzie mieliśmy blisko. I całe dni spędzaliśmy na szwendaniu się po urokliwej okolicy.

Tuż obok hotelu znajdował się Dom Bractwa Czarnogłowych. Zbudowany w XIV wieku jako siedziba wielkiej gildii kupieckiej, odpowiadał funkcją Dworom Artusa w miastach hanzeatyckich. W czasie II WŚ został zniszczony podczas ataków armii niemieckiej. Po wojnie ruiny zgodnie z nakazem władz sowieckich zostały wysadzone w powietrze. W latach 1995-1999 budynek Bractwa został odbudowany i obecnie cieszy oczy odwiedzających miasto.

Ryga ma dwie katedry – protestancką i katolicką. Katedra protestancka zbudowana w XIII wieku. Widoczna jest z daleka dzięki swojej 90-metrowej wieży.

Secesyjny Koci Dom:

Ryga pochwalić się może wieloma ciekawymi zabytkami:

W mieście pozostał fragment murów miejskich. Tuż obok znajduje się Brama Szwedzka – jedyna miejska brama, która się zachowała.

Plac Livu z kolorowymi kamieniczkami:

Na tyłach kościoła św. Piotra spotkać można czworo gości z Niemiec – to rzeźba Muzykantów z Bremy. Prezent dla Rygi od mieszkańców Bremy. A obok nich, na ukrytym wewnątrz średniowiecznych murów placyku, znajduje się pub Two More Beers z pysznym craftowym piwem i dobrym jedzeniem – polecamy!

Trzej Bracia – zespół trzech kamienic. Najstarszy „brat” – ten po prawej, to najstarszy budynek mieszkalny w mieście, zbudowany w XV wieku.

Na Starym Mieście w Rydze jest niezliczona ilość restauracji, kawiarni, pubów, klubów. Zjeść tam można i łotewskie przysmaki i dania z całego świata.

Ryska starówka jest urokliwa. I całkiem spora. Można się w niej zagubić i spacerować godzinami, przysiadając to tu, to tam, na kawę, smaczne piwo, czy dobrą rybę. Jest pełna skarbów architektury, wspaniałych zabytków, a do tego ma bardzo przyjazną i kameralna atmosferę. To według mnie jedno z najprzyjemniejszych do zwiedzania miast w tej części Europy.

Przypominam o naszym profilu na Facebooku i Instagramie – jest tam jeszcze więcej nas i naszych podróży.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alex pisze:

Ja mogę polecić na Łotwie oczywiście Rygę, naprawdę warto. Do tego Rundales Pils i pałac w Bowsku. Sama wszędzie tam była i myślę, że warto. W przypadku Litwy, to Wilno koniecznie, do tego Troki, Kiejdany (tutaj doszło do słynnej zdrady Radziwiłłów), Birże (tutaj zamek Radziwiłłów). Jeśli Cię to bardziej interesuje to napisałam o tym kilka postów na blogu. Jak coś to możesz także pisać to podpowiem. Na Litwie dużą popularnością cieszą się także Druskienniki, to jedno z uzdrowisk. Ja tam nie byłam, ale wygląda zachęcająco